Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

  • Home
  • Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

1- Yapılacak ilk iş tıkanığın türünü tespit etmektir. Yani tıkanığın sizin dairenizde mi yoksa dikey ana hatta mı(ortak kullanım hattı) veya logarda mı olduğunu nasıl anlarız?

Dairenizde tıkanık varsa sadece sizin suyunuz gitmez evyede birikir yada sifonunuzun bağlı olan gata contadan geri gelir.

Ana hatta tıkanık varsa; su kullanmasanız bile lavabonuzun altından, çamaşır makinesinin bağlı olduğu yerden su gelir.

Logarda tıkanık varsa; bu bulunduğunuz kata göre değişiklik gösterebilir. Örneğin giriş katta oturuyorsanız logarınızda olan tıkanıklık ilk sizin dairenize yansır. Daha sonra bir üst katınıza vurur.

Şimdi gelelim tıkanıklığınızın nasıl açılacağına;

1- Hava basıncı ile açma: Tüm delikleri tıkayıp bir tanesinden hava almayacak şekilde pompa ile hava vermek.

2- Su basıncı ile açma; çamaşır makinesinin ağzını bez ile kapatın diğer ağıza da evyenin altındaki su hortumunun etrafını bez dolayıp geri gelmeyecek şekilde bastırın ve suyu açın.(Yer süzgeci varsa orayıda kapatın)

3- Sıvı veya katı kostik(kimyasal) ile açma bu işlem için binanın suyunu kesin ve hattın içerisinde minimum su kalana kadar bekleyin (2-3 saat). Bekleme işlemi dökeceğiniz kimyasalın tıkanığa sebep olan cisim ile direk temas etmesini sağlar ve tıkanığın açılma oranını yükselir. Not: Sıvı kostiğin arkasından sıcak su göndermeyin hattınız yanabilir, ağır bir kimyasaldır. Eldiven ve gözlük kullanın hiçbir yeriniz ile temas etmesin yakabilir. Eğer üzerinize dökülürse de kuru bir bezle silin. Sakın su ile yıkamayın! Tepkimeye girer daha çok zarar görürsünüz.

Bunların hiçbiri fayda etmez ise artık profesyonel bir yardım almanız gerekiyor çelik yay sistemi yollayan robot veya basınçlı su jeti ile açmaktan başka bir seçeneğiniz yoktur. Sakın kırıp dökerek açmaya yada açtırmaya çalışmayın. Ankara’nın tüm ilçeleri için bizi arayabilirsiniz. 🙂

Mutfak Gideri Tıkanıklığı Açma Yöntemleri
Call Now ButtonHemen Ara