Lavabo Açma

Kırmadan dökmeden lavabo tıkanıklığı açma

Lavabo neden tıkanır?

Katılaşan atık yağlar zamanla boru içerisinde sabun benzeri bir katman oluşturmaktadır. Bu katman borunun 4’te 3’lük bir kısmını kapatmaktadır. Bu sorunun neden olduğunu tıkanığı açan ustanın söylemesi gerekir, çünkü  kısa süre içerisinde tekrar eden tıkanıklığın sebebi pis su tesisatınızda arıza olmasıdır! Bu arızaları sıralamak gerekirse;

  1. Boru çapının yanlış olması ( mutfak hatları yatayda 50’lik dikey’de 70’lik boru kullanılması gerekir. Eğer Çapı 100’lük yapıldıysa yağ birikme yapar ve çabuk tıkanır)
  2. Hattın meyili %5’den fazla veya az olması. ( Yanlış bilinen bir başka  konu kesinlikle budur; meyil fazla olursa pisliği yüzdürmez sıvı akar katı cisim kalır ve tıkanmalara sebep olur)
  3. Fazla kullanılan fitings malzeme (arka arkaya 90 derece yani kapalı dirsek eklenmesi, suyun hızını kestiğinden dolayı akışı yavaşlatır tıkanma sebep olur)
  4. Çekvalf ( Çekvalfler suyun seviyesini yükselttiği için boru içerisinde biriktirme olur, bu nedenle tıkanma meydana gelir)
  5. Çökme veya bel verme( Çökmeyi kısaca tarif etmek gerekirse kırılan borunun üzerinden hatta toprak dökülür ve su geçişi belli bir süre sağlanır daha sonra gelen katı cisimler toprağa çarparak tıkanmaya sebep olur. Bel verme de çökmeye benzer, zamanla oturan toprak borunun meyilini ve yapısını bozar buda daralmalara sebep olduğu için tıkanmalara sebep olur)

Lavabo tıkanıklığı nasıl açılır?

Öncelikle arızanın nerde olduğunu tespit etmeniz gerekmektedir. 

  1. Su kullanmadığınız da  lavabonuz dan su geliyor ise binanın ana hattı tıkalıdır(yatay hat). Yukarıdan gelen kullanım rögara gidemediği için ; en düşük seviyeden yani sizin dairenizden çıkar.(Giriş katta veya altında dükkan olan yüksek giriş dairelerde daha çok görülür).
  2. Eğer taşma yok ise bu sizin daireniz ile ana hat arasındaki 50’lik boru tıkalıdır.

Yapmamanız gerekenler;

  • Tamamen tıkanmış hatta kesinlikle sıvı veya katı kostik dökmeyin! Kostikler su ile tepkimeye girdiğinde yüksek sıcaklık ortaya çıkar tıkalı boruda dökülen kostik hep aynı yerde duracağından borularınızı delebilir ve ufak bir arızayı büyütebilirsiniz.

Lavabo  Nasıl Açılır? 

  1. Çelik yay gönderen robot ile açılır, zincirli uç ile hattın içerisindeki yağlar parçalara ayrılır ve rögara akıtılır.
  2. Mobil vidanjör yani su jeti ile açılabilir.

Lavabo Açma Fiyatları

200TL’den başlar. Daire içerisi 200TL iken ana hat tıkanıklığı hattın uzunluğuna göre  ve yapılacak işleme göre değişkenlik gösterebilir.

Ankara 7/24 Servis Hattı: 0544 678 88 88

Anahtar Kelimeler

ankara lavabo açma, çankaya lavabo açma, keçiören lavabo açma, batıkent lavabo açma, yenimahalle lavabo açma, çayyolu lavabo açma, sincan lavabo açma, incek lavabo açma, lavabo açma, lavabo tıkanıklığı açma, lavabo açan firmalar, mutfak gideri açma, mutfak gideri nasıl açılır

mutfak gideri tıkandı, lavabom tıkandı, lavabo aç, lavabo açıcı, ankara lavabo açma, mutfak gideri açma